Necip Fazıl Kısakürek, doğumunun 113. yıl dönümünde anılacak
Necip Fazıl Kısakürek, doğumunun 113. yıl dönümünde anılacakTürk edebiyatının önemli temsilcilerinden şair, yazar ve fikir adamı Necip Fazıl Kısakürek, doğumunun 113. yıl dönümünde anılacak

Türk edebiyatının önemli temsilcilerinden şair, yazar ve fikir adamı Necip Fazıl Kısakürek, doğumunun 113. yıl dönümünde anılacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü tarafından düzenlenecek olan "Doğumunun 113. Yılında Necip Fazıl Kısakürek'i Anma Programı" 24 Mayıs Çarşamba günü Fatih Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek.

Etkinlikte "Şairler Sultanı" olarak bilinen Kısakürek'in bestelenen "Ufukta Pas Tuttu", "Yıllar Bir Gözyaşı", "Dağda Dolaşırken", "Kim Bilir Nerdesiniz", "Ne Hasta Bekler Sabahı", "Bilmem Kaçı Kaç Geçe" ve "Canım İstanbul" gibi 12 eseri, şef Taşkın Savaş yönetimindeki "Yakarış Müzik Topluluğu" ile sanatçılar Işık Ersin, Murat Erdoğan, Evren Evin ve Mert Erağan tarafından seslendirilecek.

Necip Fazıl Kısakürek

Modern Türk şiirinin mistik şairi olarak bilinen Kısakürek, 26 Mayıs 1904 tarihinde İstanbul'da doğdu. Kısakürek, ilk ve orta öğrenimini Amerikan ve Fransız kolejlerinde tamamlamasının ardından, Bahriye Mektebine gitti.

Lisede Yahya Kemal, Ahmet Hamdi (Akseki) ve İbrahim Aşki gibi isimlerden ders alan şair, İstanbul Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü'nü bitirdikten sonra Maarif Vekaletinin açtığı sınavı kazanarak, Fransa'ya gitti.

Şairliğe 17 yaşında başlayan Kısakürek’in ilk şiirleri, Yeni Mecmua'da yayımlandı.

Kısakürek, Paris dönüşü Örümcek Ağı (1925) ve Kaldırımlar (1928) adlı şiir kitaplarını yayınladı. Türk basınının merkezi olan Babıali'nin önde gelen isimleri arasında yer aldı. 1943-1978 yılları arasında 512 sayı yayımlanan "Büyük Doğu Dergisi" yoluyla İslamcı görüşlerini kamuoyuna duyuran ve Büyük Doğu Hareketi'ne önderlik eden şair, 1980'de Kültür Bakanlığı Büyük Ödülü’ne layık görüldü.

Türk Edebiyatı Vakfı tarafından verilen beratla 1980'de "Şairlerin Sultanı" ünvanını alan Necip Fazıl Kısakürek, 25 Mayıs 1983'te hayatını kaybetti.

Oylama
Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye olun ya da üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.
Twitter Ve Facebook'ta Bizi Takip Edin

Etiketler
biricik hayatı biricik ne demek biricik kimdir biricik şarkıları biricik gurbet kuşları biricik dinle biricik sende gidersen eğer biricik şarap biricik ben o zaman ölürüm biricik biyografisi

Haberler
Facebook'ta Bizi Bulun
GOOGLE PLAY VE APPLE STORE'DAYIZ TELEFONUNUZA İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN !

Hızlı Erişim
Programcı (dj) Başvuru
Türkiye'nin en koyu arabesk radyosunda yerinizi alın, arabeske gönül verdiyseniz hemen başvurun.  · Devamı!..
Dinleyici Köşesi
En büyük arzumuz dinleyicilerimizin görüş ve önerileri, sizlerde görüşlerinizi bizlerle paylaşın.  · Devamı!..
Konuklarımız
Radyomuzda konuk ettiğimiz, yada mesajları ile bize destek veren değerli sanatçı dostlarımız.  · Devamı!..
Sitene Radyo Ekle
Sizlerde sitenize radyo ekleyerek, ziyaretçilerinize müzik ziyafeti sunun.  · Devamı!..
Galeri
Arabesk'in en baba yorumcularını sizler için bir araya getirdik, işte onlar.  · Devamı!..
Reklam ver
Reklam büyümeye yönelik en büyük yatırımdır, sizlerde görsel ve sesli reklamlarınızı radyomuzda yayınlatın.  · Devamı!..
Powered by PHP-Fusion copyright © Nick Jones.Released without warranties under AGPL v3 - Tasarım ARI Medya Production - Yönetici Girişi - 7,010,218 Tekil Ziyaretçi