İdlib operasyonunun ayrıntıları
İdlib operasyonunun ayrıntılarıTürkiye, Rusya ve İran arasındaki anlaşma çerçevesinde bazı TSK unsurlarının Suriye’nin İdlib iline intikali hazırlıkları tamamlanıyor.

Suriye’de yakın döneme kadar rejim karşıtı askeri gruplar ve muhalifler ile Beşşar Esed rejimi güçler arasında en şiddetli çatışmaların yaşandığı bölgelerden İdlib’de güvenliğin sağlanması için, Türkiye'nin aktif desteği artıyor.

Suriye'nin kuzeybatısında Türkiye sınırında yer alan İdlib ili, Türkiye, Rusya ve İran’ın Kazakistan’ın başkenti Astana’da vardığı anlaşma çerçevesinde, gerginliği azaltmak amacıyla çatışmasızlık bölgesi kapsamına alınmıştı.

Muhaliflerin garantörü Türkiye ile rejimin garantörü Rusya arasındaki yoğun görüşmelerden sonra anlaşma, uygulama aşamasına geldi.

KONTROL VE GÖZLEM NOKTALARI OLUŞTURULACAK

İdlib, rejim karşıtı askeri gruplar ile bazı muhalif grupların kontrolünde bulunuyor.

- Türk askeri İdlib’de ne yapacak ?

TSK unsurları, İdlib için belirlenen gerilimi azaltma bölgesinin sınırları içerisinde yer alacak. Görevleri, rejim ve yerel askeri unsurlar arasında büyük ölçüde korunan ateşkesin daha kalıcı hale getirmek olacak. Bu amaçla TSK unsurları, kontrol ve gözlem noktaları oluşturacak

'HAREKAT DEĞİL İNTİKAL'

- TSK harekat mı düzenliyor? Kime karşı?

Askeri ve diplomatik kaynaklar, TSK unsurlarının eyleminin harekat değil intikal olduğuna dikkati çekiyor. İntikal sırasında ve sonrasında yerel unsurlar veya Esed rejimiyle çatışma amaçlanmıyor. Ancak TSK hazırlıklarını, olası tüm güvenlik risklerini dikkate alarak yaptı.

-İntikal için ne bekleniyor ?

İntikalin sorunsuz gerçekleşmesi için yerel silahlı grupların durumu değerlendiriliyor. Yerel gruplar, bazı ÖSO gruplarının gelmesine karşı.

İdlib’de çok sayıda silahlı rejim karşıtı grup ile muhalif grup bulunuyor.

Rejim karşıtı gruplardan Heyet Tahrir Şam, son dönemde İdlib’de artan etkinliği ile ön plana çıkmıştı. Grup son aylarda çok sayıda bileşenin ayrılmasına karşın önemli bir silahlı güce sahip.
Oylama
Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye olun ya da üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.
Twitter Ve Facebook'ta Bizi Takip Edin

Etiketler
demet akalın albüm indir demet akalın şarkı indir demet akalın evli mutlu demet akalın sabıka demet akalın 2010 demet akalın video izle demet akalın mp3 indir demet akalın giderli şarkılar dinle demet akalın giderli şarkılar demet akalın şarkıları demet akalın dinle demet akalın resimleri demet akalın klipleri demet akalın bende özledim demet akalın yılan demet akalın twitter demet akalın sitesi demet akalın çanta demet akalın son albüm demet akalın şarkı sözleri demet akalın konserleri demet akalın son klip demet akalın haberleri

Haberler
Facebook'ta Bizi Bulun
GOOGLE PLAY VE APPLE STORE'DAYIZ TELEFONUNUZA İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN !

Powered by PHP-Fusion copyright © Nick Jones.Released without warranties under AGPL v3 - Tasarım Hosting Radyo Production - Radyo Dinle - 6,871,177 Tekil Ziyaretçi