Fethi Sekin'in ölümsüzleşen kahramanlığı
Fethi Sekin'in ölümsüzleşen kahramanlığıİzmir Adliyesi önünde geçen yıl yaşanan terör saldırısında adeta bedenini siper ederek teröristlere geçit vermeyen polis Fethi Sekin'in şehit olmasının üstünden tam bir yıl geçti..

İzmir Adliyesi önünde trafik polisi olarak görev yapan Fethi Sekin, saldırının olduğu gün de görevinin başındaydı.

Sekin, Adliye kapısı istikametine seyreden şüpheli aracı görünce yola çıktı. Teröristleri fark ettikten sonra silahını çekip çatıştı, aracın kapıya yönelmesine mani oldu.

Kahramanlığıyla her koşulda göreve hazır olduğunu gösteren Fethi Sekin, dikkati ve cesareti sayesinde onlarca hayatın kararmasına engel oldu.

Uzun namlulu silahları olan iki teröristin karşısına cesaretle çıktı. Beylik tabancasıyla birini vurdu, ancak mermisi bitince diğer teröristin kurşunuyla şehit oldu.

O terörist de Sekin'in mesai arkadaşları tarafından etkisiz hale getirildi. Bu sırada Adliye'nin üçüncü katında bulunan mübaşir Musa Can da teröristlerin silahından çıkan bir kurşunla şehit oldu.

Saldırının ardından olay yeri inceleme ekipleri delilleri titizlikle topladı. O deliller saldırının arkasında bölücü terör örgütü PKK'nın olduğunu ortaya koydu.

Teröristlerin kimlikleri kısa sürede belirlendi. Olayla ilgili 2 firari halen aranıyor.

Teröre karşı birlik olundu

Fethi Sekin'in kahramanlığı, teröre karşı birliğin de adı oldu. Saldırıdan sonra birçok İzmirli adliyeye gelerek, ellerindeki Türk bayraklarıyla teröre karşı birlik mesajı verdi. Saldırı ve çatışmanın yaşandığı İslam Kerimov Caddesi Türk bayraklarıyla donatıldı. Çevredeki iş yeri sahipleri de saldırıda hasar gören dükkanlarına Türk bayrağı astı.

Konuyla ilgili sosyal medya paylaşımlarıyla duygularını dile getiren milyonlarca insan, "#FethiSekin" ve "#Kahramanımız" başlıklı mesajlarıyla teröre lanet okudu.

Facebook da şehit polis memuru Fethi Sekin'in kişisel hesabını, "Anıtlaştırılmış hesap" olarak değiştirdi.

Fethi Sekin ismi her yerde

Şehit polisin kahramanlığının unutturulmaması, adının yurdun dört bir yanında yaşatılması için hem devlet, hem millet harekete geçti. Bazı anne babalar yeni doğan oğullarına, onun gibi cesur olmaları için "Fethi Sekin" ismini verdi. Sokaklardan parklara, okullardan kütüphanelere kadar bir çok yere "Fethi Sekin" yazılı tabelalar asıldı. Ayrıca şehitlerin aileleri için de yardım kampanyaları düzenlendi, destekler sağlandı.

Sekin'in 9 yıl görev yaptığı İzmir Adliyesinde de Fethi Sekin ve Musa Can için anma köşesi oluşturuldu. Ayrıca adliyede şehitlerin aileleri için yardım kampanyası başlatıldı.

Patlamanın yaşandığı İzmir Adliyesinin yakınındaki İslam Kerimov Caddesi'ne "Şehit Polis Fethi Sekin", Çınarlı Mahallesi'ndeki 1586/1 Sokak'a da "Şehit Musa Can" ismi verildi.

Başbakan Yıldırım: Teröristlere karşı göğsünü siper etti

Başbakan Binali Yıldırım, 1 yıl önce İzmir'de canı pahasına büyük bir terör saldırısını önleyen şehit polis memuru Fethi Sekin'i unutmadı.

Ankara'da katıldığı programda konuşan Yıldırım, şehit polisi anıp, rahmet dileyen Yıldırım şunları aktardı:

"Bugün ayrıca bir yıl önce alçak bölücü teröristlere karşı göğsünün siper ederek, şehadet şerbetini içen polis memurumuz fethi sekinin ölüm yıldönümü. Polis memurumuz, şehidimiz sekine ve bugün Beytüşşebap'ta şehit olan Mehmetciğimize ve bütün vatan şehitlerine bu vesileyle Allah’tan rahmet diliyorum, mekanları cennet olsun. Gazilerimize hayırlı uzun ömürler diliyorum."


Bayraklı ilçesinde Fethi Sekin'in Osmangazi Mahallesi'ndeki evinin bulunduğu sokak "Şehit Polis Fethi Sekin Sokağı" adını aldı. Çiğli ilçesinde bir parka da şehit polisin adının verilmesi kararlaştırıldı.

Bayraklı'daki Merkez İlkokulunun ismi "Şehit Polis Fethi Sekin İlkokulu", Bornova'daki Yeşilçam İlkokulunun adı ise "Şehit Katip Musa Can İlkokulu" olarak değiştirildi.
Oylama
Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye olun ya da üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.
Twitter Ve Facebook'ta Bizi Takip Edin

Etiketler
duygusal slow şarkılar duygulu şarkılar youtube duygulu şiirler duygulu şarkılar listesi duygulu şarkılar videoları duygulu şarkılar video duygulu şarkılar dinle yeni çıkan duygusal şarkılar

Haberler
Facebook'ta Bizi Bulun
GOOGLE PLAY VE APPLE STORE'DAYIZ TELEFONUNUZA İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN !

Powered by PHP-Fusion copyright © Nick Jones.Released without warranties under AGPL v3 - Tasarım Hosting Radyo Production - Radyo Dinle - 7,103,106 Tekil Ziyaretçi